…i nagle, nie pamiętam dokładnie w jaki sposób, znalazłem się twarzą w twarz z Kaczyńskim. No, niezupełnie, bo musiałem go w tym celu złapać za klapy i dość znacznie unieść, co nie było łatwym zadaniem. Wściekłość dodała jednak sił i krzyknąłem mu w oczy coś w rodzaju “co wyprawiasz z Polską, ty taki-owaki”. Zmieszał się … Czytaj dalej Z – kubana dobra zmiana
LIMERYKI Rzekła żona z Castelrottodo małżonka: „ty idiotto,od dawna ci mówiębyś zzuwał obuwie,bo do domu wnosisz błotto!” Raz katecheta z Chodzieżybadał, gdzie punkt “G” leży,by metodycznie,systematycznie,objaśniać to młodzieży Coraz częściej mieszkańcy Corkuodmawiają odmawiania paciorków.“Od spraw niebiańskich teramy mamy Rajanera”-tak mówią od środy do wtorku. Poczuł kanonik z Fromborka,że nocą czeka go orka;obroty ciałon przewi-dział.Sodomka oraz … Czytaj dalej LIMERYKI (inspirowane niektórymi nazwami – skromny wybór zaaprobowany przez autocenzurę)
(dla znalezienia artykułu, w którym dane miejsce jest przywołane, najlepiej wkopiować odpowiednią nazwę do okienka “szukaj” w menu głównym) Acapulco/ Admont/ Adriatyk/ Afryka/ Ahja/ Ajlun/ Akaba/ Akko/ Akwilea/ Albania/ Aleksandria Troas/ Aleppo/ Algeria/ Alpy/ Altinum/ Amazonia/ Ameryka/ Ameryka Łacińska/ Amiens/ Amman/ Amsterdam/ Anatolia/ Andy/ Angkor Wat/ Anglia/ Ankara/ Annowo/ Antarktyda/ Antwerpia/ Apeniny/ Apice/ Aquilonia/ Arabia … Czytaj dalej NAZWY GEOGRAFICZNE pojawiające się w blogu
Gdańsk (Polska), maj/czerwiec 2023, temperatura powietrza +26oC. Tablice informujące o składowaniu śniegu pozwalają na łagodne przejście od tematyki poprzedniego wpisu (“Lodowiec”), do kolejnego, który rozpoczniemy mroźnym akcentem, lecz potem będzie coraz cieplej. Mullem (Belgia), maj/czerwiec 2023, temperatura powietrza +26oC. Przy wjeździe do wioski/miasteczka zauważamy ze zdziwieniem tablicę zawierającą znane nam z dawniejszych lektur obrazy, związane … Czytaj dalej Belgica
Czarna linia na mapie łączy dwa odległe, ale mające ze sobą sporo wspólnego, miasteczka: szwedzkie Vemdalen i polską Wisłę.Pierwsze z nich leży w Górach Skandynawskich, które w jego okolicy rzadko przekraczają wysokość 1000 m. Wisła zaś leży, jak wiadomo, w Beskidzie Śląskim, sięgającym w jej pobliżu podobnych wysokości. Obydwie miejscowości są znanymi ośrodkami turystycznymi, popularnymi … Czytaj dalej Lodowiec
Komandoria. Spotkaliśmy się z tym terminem przed miesiącem, smakując wyborne cypryjskie wino, które swą nazwę wzięło od jednostki organizacyjnej zakonów rycerskich (czasem, zwłaszcza w przypadku Krzyżaków, mówi się o “komturii”, jednak nic mi nie wiadomo, aby ten termin przeniósł się na nazwę jakiegokolwiek trunku). W tym miejscu wypada uderzyć czołem przed oceanem mądrości emitowanej z ust … Czytaj dalej Po drodze (3)
Tytuł wpisu nie jest pomyłką; nasza “pielgrzymka” zaczęła się, a nie skończyła, jak w przypadku wszystkich innych pielgrzymów od z górą tysiąca lat – w Santiago de Compostela. Wspomniałem w poprzednim wpisie o wyczynie naszej sąsiadki Ali, która na początku czerwca podjęła wędrówkę tzw. francuskim szlakiem do Santiago. Przebyła ponad 800 kilometrów, wykazując wielki hart … Czytaj dalej Pielgrzymka z Santiago