Szlakiem Magellana /15.03.2016/

Uwaga: dla obejrzenia wpisów dotyczących tej podróży najprościej wybrać w menu po lewej stronie Kategorię: Szlakiem Magellana 2016

Próbę wdrażania w życie pomysłu, zarysowanego w rozdziale “O co chodzi?”, zaczynam od podróży Magellana, która była jednym z milowych kamieni ekspansji i rozwoju cywilizacji europejskiej, niosąc konsekwencje o historycznym znaczeniu. Dla przypomnienia, bazowe informacje o tym wydarzeniu zilustrowałem na mapie dostępnej pod adresem:

https://www.google.com/maps/d/edit?mid=zJeZSIwd6jIY.kZzmlpXj7TmA&usp=sharing

Tam również osobno oznaczone są miejsca związane ze szlakiem, które już odwiedziłem lub odwiedzę wkrótce.

Warto zajrzeć na odpowiednia stronę w Wikipedii:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ferdynand_Magellan

zaś dla pogłębienia znajomości tematu polecam bardzo solidnie napisaną (nie licząc błędu w dacie rozpoczęcia rejsu) i jednocześnie niezwykle wciągającą książkę Laurenca Bergreena “Poza krawędź świata”.

  • Swoją podróż, przedstawioną na tej stronie, zaplanowałem tak, aby poruszać się możliwie blisko trasy pierwowzoru, optymalizować przeloty (cenowo i czasowo), oraz znaleźć się na Wyspie Wielkanocnej w Wielkanoc 2016 roku, zaś na wyspie Mactan 27 kwietnia (miejsce i dzień śmierci Magellana w 1521 roku, upamiętniane widowiskiem rekonstrukcyjnym).
  • Podróż miałem rozpocząć kilka dni temu (11 marca 2016); z istotnych powodów zdecydowałem się przesunąć ją na inny termin. Dobrą stroną tego stanu rzeczy będzie możliwość przekonania się, jak może funkcjonować wędrowanie “palcem po mapie”, przy wsparciu współczesnych środków wymiany informacji.
  • Jeśli chodzi o pokonanie założonej trasy, to spośród kilku rozpatrywanych wariantów lokomocyjnych, w grze pozostały dwa:

    1.pakiet Round the World aliansu OneWorld  (trasa Gdańsk-Berlin-Madryt-Buenos Aires-Santiago de Chile-Wyspa Wielkanocna-Santiago de Chile-Sydney-Cebu-Manila-Doha-Warszawa). To opcja najtańsza (nieco ponad 3 tys. EUR.), realizowana przez renomowane linie, ale wymagająca pewnych nadłożeń drogi z uwagi na regulamin pakietu (np. konieczność powrotu do Santiago z W.Wielkanocnej)

    2.zbiór indywidualnie aranżowanych przelotów różnymi, często egzotycznymi liniami. Cena łączna wyższa od OneWorld o ok. 2 tys. EUR., ale przyjemność dotarcia do miejsc niedostępnych w tamtym pakiecie, leżących bliżej pożądanego szlaku przez Pacyfik – duża. Przebieg trasy: Gdańsk-Warszawa-Madryt-Buenos Aires-Rio Gallegos-Punta Arenas-Santiago de Chile-Wyspa Wielkanocna-Tahiti-Nowa Kaledonia-Vanuatu-Wyspy Salomona-Papua N.Gwinea-Manila-Cebu-Manila-Doha-Warszawa-Gdańsk

  • W każdym z powyższych wariantów rezygnuję z żalem z odwiedzenia wyspy Guam – bardzo ważnego punktu w rejsie Magellana. Rezygnuję z powodu jawiących się zawiłości logistycznych a także – konieczności posiadania wizy USA, którą musiałbym wznawiać.
  • Odwiedzenie ważnych miejsc szlaku, a także innych atrakcji w Argentynie i Chile – przy pomocy lokalnych linii lotniczych, wynajętego samochodu, oraz autobusem.